Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2014

Απόλλων Πάτρας – Ίκαρος Χαλκίδας 71 – 65

Κοντά στην πρώτη εκτός έδρας νίκη έφτασε ο Ίκαρος Χαλκίδας ωστόσο ηττήθηκε από τον Απόλλων Πατρών με 71 – 65.
Ο Ίκαρος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με τον Άσκα να έχει από νωρίς επαφή με το καλάθι και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο δεύτερο μέρος το σκορ στο 21 – 21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ίκαρος παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να καλύψει την διαφορά και προηγήθηκε με 33 – 35. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διαφορά 5 πόντων (41 – 46), ωστόσο στα τελευταία 3' ο Αργυρόπουλος σημείωσε 8 πόντους με το σκορ να φτάνει στο 53 – 53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ίκαρος πλήρωσε τα λάθη του αλλά και την ευστοχία του Αργυρόπουλου με τον Απόλλων να φτάνει στο +10 (67 – 57), όμως ο Άσκα με 6 πόντους έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η ομάδα της Χαλκίδας πλήρωσε την αστοχία των Γκόβενς και Γκαγκαλούδη και γνώρισε την ήττα με 71 – 65.

Τα δεκάλεπτα: 21 – 21, 33 – 35, 53 – 53, 71 – 65.