Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2014

Πανελευσινιακός – Ίκαρος Χαλκίδας 71 – 60

Με ηγέτη τον Μουχαμάντ Φαγιέ ο Πανελευσινιακός επικράτησε στο ντέρμπι των ουραγών του Ίκαρου Χαλκίδας με 71 – 60 στο κλειστό της Ελευσίνας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9 – 19 στο 7', με τους Άσκα και Ρίτσαρντς να κάνουν ένα βήμα μπροστά και τον Γκαγκαλούδη να προστίθεται για να δώσει 5 πόντους έως το 13 – 21 (7.45''). Ο Τέρνερ με τον Παπαμακάριο ήταν εκείνοι που κρατούσαν τους γηπεδούχους κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο (14 – 21), αλλά δεν βοήθησαν τα 3/11 διπ. και το 1/6 τριπ., μηδέ τα 5 λάθη της ομάδας του Σκαραφίγκα σε αυτό το διάστημα.
Το 7 – 0 του Ικάρου έως το 16 – 28 έφτασε τη διαφορά στους 12 πόντους (11'), με τη συνέχεια να αφορά τους γηπεδούχους που χάρη στον Φαγιέ έτρεξαν επί μέρους 17 – 5 έως το 33 – 33. Οι Ρίτσαρντς και Γκαγκαλούδης έκλεισαν το πρώτο μισό (33 – 38) που μεταξύ άλλων είχε 9/16 διπ. για τον Ίκαρο (4/7 στη β' περίοδο) και 4/9 τρίποντα (2/5), μαζί με 11 λάθη (8), ενώ οι γηπεδούχοι μέτρησαν 9/24 δίποντα (6/13) και 2/11 τρίποντα(1/5) και 8 λάθη (3).
Οι Φαγιέ, Φίσερ και Τέρνερ πήραν προσωπικά την υπόθεση έως το 50 – 43 στο 26.25'' (είχαν από 4, 8 και 6 πόντους αντίστοιχα στο συγκεκριμένο διάστημα), με το όλο στόρι να αφορά και σερί 12 – 0 που έγινε 14 – 0 δια χειρός Τζόουνς. Ο Γκόβενς έδωσε στο 29.30'' το πρώτο εντός παιδιάς στον Ίκαρο, μετά το 23'. Έως το 52 – 46 του 30' είχαν καταγραφεί 3/11 δίποντα και 0/6 τρίποντα των Χαλκιδαίων, 6/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα της Ελευσίνας, που σάρωσε τα ριμπάουντ.
Ο Φαγιέ έφτασε τους 18 πόντους (και τα 10 ριμπάουντ) στην εκκίνηση της τελευταίας πράξης, όταν με διαδοχικά καλάθια υπέγραψε το 56 – 46. Όταν ο Παπαμακάριος βρήκε το δρόμο προς το καλάθι, το επί μέρους του Πανελευσινιακού είχε φτάσει στο 63 – 48 και ο Ίκαρος δεν είχε σκοράρει ακόμα σουτ (μόνο δυο βολές ο Γκαγκαλούδης). Αυτό συνέβη στο 37.20'', δια χειρός Μανωλόπουλου 65 – 54 ενώ το τελικό 71 – 60 έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 14 – 21, 33 – 38, 52 – 45, 71 – 60.