Πέμπτη 13 Μαρτίου 2014

Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Γ.Σ Κύμης 63 – 76

Και μαθηματικά εξασφάλισε την άνοδο στην Β' Εθνική ο Γ.Σ Κύμης μετά την νίκη επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 63 – 76 στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου.
Με την έναρξη της αναμέτρησης οι δύο ομάδες είχαν τελείως διαφορετικό πλάνο παιχνιδιού και με αυτό προσπαθούσαν να πλήξουν τον αντίπαλο τους. Οι Κυμαίοι είχαν υπεροπλία μέσα στην ρακέτα και στηριζόταν επιθετικά στους Γεωργιάδη και Σιαμανδούρα που ήταν σε εξαιρετική μέρα. Από την άλλη, ο Κρόνος προσπαθούσε να σκοράρει περισσότερο με σουτ από το τρίποντο, κυρίως με τον ασταμάτητο στο πρώτο ημίχρονο Μπάρμπα, αλλά και με πολλές διεισδύσεις. Με αυτόν τον τρόπο είχαμε σχετική ισορροπία στο παιχνίδι, αλλά και μεγάλο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει 40 – 36. Μπορεί οι γηπεδούχοι να πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι, αλλά ήταν φανερό ότι με μικρές βελτιώσεις στο παιχνίδι του ο Γυμναστικός θα έπαιρνε γρήγορα το πάνω χέρι. Αυτό πράγματι συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να «σφίγγουν» πάρα πολύ την άμυνα και να «πνίγουν» τον αντίπαλο τους. Επιπλέον, κατάφεραν να βρουν επιθετικές λύσεις και από την περιφέρεια, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο σιγά σιγά διαφορά στο σκορ. Το τελικό 63 – 76 αντικατοπτρίζει την συγκέντρωση που είχαν οι παίκτες του Γυμναστικού και την προσήλωση του στον στόχο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών.

Τα δεκάλεπτα: 17 – 20, 40 – 36, 52 – 58, 63 – 76.