Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2012

Γ.Π.Σ Χαλκίδας – Νίκη Αμαρουσίου 71 – 73

Εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Γ.Π.Σ Χαλκίδας από την Νίκη Αμαρουσίου με 71 – 73 στο κλειστό Κανήθου.
Η ομάδα του Καλογήρου γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη απέναντι στον Πόρφυρα. Ο Γυμναστικός συνεχίζει να παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αλλά μετά τις ήττες με ανταγωνισμό ενώ θα μπορούσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν το σκορ στο 23 – 13, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νίκη Αμαρουσίου πέρασε στην αντεπίθεση και έφτασε το σκορ στο 33 – 37. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με φόρα και πάτησαν τον Γυμναστικό φτάνοντας το σκορ στο 47 – 61 χτίζοντας διαφορά ασφαλείας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και εκεί που η Νίκη Αμαρουσίου πίστεψε πως θα πάρει μία εύκολη νίκη οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος πέρασαν στην αντεπίθεση και μείωσαν στους δύο πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23 – 13, 33 – 37, 47 – 61, 71 – 73.

Γ.Π.Σ Χαλκίδας: Γεώργαρος 15 (1), Πανταζής, Κηρύκος 2, Καπελέρης, Πούλος, Κατσούλας 12, Τομαράς 9 (2), Σαμουρέλης 12, Σωτηρίου, Γέρεμιτς 21.

Νίκη Αμαρουσίου: Κοντός, Κακαβάς 18 (1), Γιαννάκης 7 (1), Γαπκιάδης 15 (3), Κοντογιάννης 13 (1), Κυπριτζόγλου 3 (1), Γιαουρτόγλου 7, Τάσιος 1, Ευαγγελίτσης 2, Τσέκενης, Γιατράκος 2, Χαραλαμπάκης 5 (1).