Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013

Ίκαρος Χαλκίδας – Απόλλων Πάτρας 72 – 64

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας πέτυχε ο Ίκαρος Χαλκίδας επί του Απόλλων Πάτρας με 72 – 64 στο κλειστό της Κανήθου.
Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο όμως η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη αντέδρασε άμεσα με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 19 – 18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και 3' πριν την λήξη του ημιχρόνου όμως ο Ίκαρος με όπλο του την άμυνα πήγε στα αποδυτήρια με τον σκορ στο 39 – 30. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και στο τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 56 – 49 υπέρ της ομάδας της Χαλκίδας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλων κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 56 – 52 όμως ο Ίκαρος απάντησε άμεσα και έφτασε τελικά στην νίκη με 72 – 64.

Τα δεκάλεπτα: 19 – 18, 39 – 30, 56 – 49, 72 – 64.