Τετάρτη 2 Οκτωβρίου 2013

Ηλυσιακός – Ίκαρος Χαλκίδας 97 – 87

Την ήττα γνώρισε ο Ίκαρος Χαλκίδας από τον Ηλυσιακό με 97 – 87 στο κλειστό των Ιλισίων και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ο Ίκαρος ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 0 – 10 στην αρχή του αγώνα ωστόσο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι με την ομάδα της Χαλκίδας να κρατάει το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 25 – 29. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηλισιακός με τον αρχηγό του, Νίκο Χατζή κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου με 54 – 46. Στην επανάληψη η άμυνα ζώνης του Ίκαρου κατάφερε να ανακόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων ωστόσο το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα των Ιλισίων να προηγήται με 74 – 73 αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ψύχραιμοι σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους και έφτασαν στο τελικό 97 – 87.

Τα δεκάλεπτα: 25 – 29, 54 – 46, 74 – 73, 97 – 87.