Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας – Α.Ο.Φ Λήλας Βασιλικού 0 – 1

Την ήττα γνώρισε η Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας από τον Α.Ο.Φ Λήλα Βασιλικού με 0 – 1 στο Εθνικό Στάδιο Ιστιαίας.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και απείλησαν στο 20' με τον Δέσπο όμως ο Μαντάς μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Στο 43' η Ένωση κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων όμως η κεφαλιά του Ανέστη πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μαντά. Στην επανάληψη ο Λήλας επιχείρησε να αιφνιδιάσει την άμυνα της Ένωσης με τον Ζαχαρία να πιάνει το σουτ όμως ο Καρατσόλιας κράτησε το «μηδέν». Στο 70' ο Ανέστης μεταβίβασε για τον Στεργίου με τον τελευταίο να πιάνει το σουτ όμως οι αμυντικοί απομάκρυναν σωτήρια την μπάλα και 3' αργότερα το σουτ του Ανέστη μπλόκαρε σε υπερένταση ο Μαντάς. Στο 88' ο Γκούμας εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και με πλασέ σημείωσε το 0 – 1, ενώ στις καθυστερήσεις (92') του αγώνα ο Λήλας έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Αλεξίου χωρίς ωστόσο να αλλάξει το αποτέλεσμα του παιχνιδιού.