Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014

Ίκαρος Χαλκίδας – Ολυμπιακός 64 – 87

Ο Ολυμπιακός μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ίκαρο Χαλκίδας αλλά τελικά έκανε περίπατο στην επανάληψη και επικράτησε με 64 – 87 στο κλειστό της Κανήθου.
Στο ξεκίνημα του αγώνα η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 10 – 10, στο 5'. Στην συνέχεια, οι Ντάνστον, Λοτζέσκι και Μουν ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (24 – 19). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 8 – 3, ισοφάρισαν σε 27 – 27. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι, με ηγέτη τον Μπέγκιτς, απάντησαν με ένα δικό τους 7 – 0 και ξέφυγαν με +7 (34 – 27). Με ηγέτη στην επίθεση τον Σάτον, ο Ίκαρος κράτησε την επαφή του με το σκορ μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -3 (38 – 41).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Μπαρτζώκα αύξησε την πίεση του στην άμυνα και με τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Ντάνστον, ξέφυγαν στο σκορ. Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 17 – 8, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +12 (58 – 46).
Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και ηγέτη στην επίθεση τον Λοτζέσκι, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 29 – 18 και επικράτησε με +23 (87 – 64).

Τα δεκάλεπτα: 19 – 24, 38 – 41, 46 – 58, 64 – 87.