Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014

Γ.Σ Κύμης – Ηρόδοτος 73 – 61

Ασταμάτητος συνεχίζει την πορεία του για την Β' Εθνική ο Γ.Σ Κύμης που επιβλήθηκε και του Ηρόδοτου με 73 – 61 στο κλειστό της Κύμης.
Μετά το τζόμπολ οι Κρητικοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και πήραν προβάδισμα 7 – 12 αλλά γρήγορα οι Κυμαίοι κάλυψαν την διαφορά και πέρασαν μπροστά στο σκορ 20 – 17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο με τον Γυμναστικό να διατηρεί συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα (37 – 33). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρόδοτος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και χάρη στα δύσκολα τρίποντα που σημείωσε αλλά και τον εξαιρετικό Αλεξίου πέρασε μπροστά στο σκορ μετά από πολύ ώρα ωστόσο στο τέλος του δεκαλέπτου οι Κυμαίοι διατήρησαν το +1 (54 – 53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ήταν φανερά ανώτερος και με τους Γκρινιάρη και Γεωργιάδη να έχουν πολύ καλή απόδοση έφτασε εύκολα στο +10 με την λήξη του αγώνα να βρίσκει τους Κυμαίους στο τελικό 73 – 61.

Τα δεκάλεπτα: 20 – 17, 37 – 33, 54 – 53, 73 – 61.