Τετάρτη 5 Μαρτίου 2014

Ίκαρος Χαλκίδας – Α.Ε Νέας Κηφισιάς 83 – 81

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ίκαρος Χαλκίδας απέναντι στην Α.Ε Νέας Κηφισιάς με 83 – 81 στο κλειστό της Κανήθου.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η άμυνα του Ικάρου Χαλκίδας δεν λειτούργησε καλά και δέχθηκε 23 πόντους. Το σκορ ήταν 20 – 23, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ βελτίωσαν κατά πολύ την αμυντική τους προσήλωση και «γύρισαν» το ματς με επιμέρους σκορ 20 – 10 με τον Γκαγκαλούδη και τον Άσκα να κάνουν εξαιρετική δουλειά και να διαμορφώνουν το 40 – 33.
Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια και την εκμεταλλεύτηκαν, καθώς σημείωσαν 7/10 τρίποντα, με τους Τσαλδάρη και Μπάρλο να έχουν τα έξι. Η Α.Ε.Ν.Κ προηγήθηκε με 61 – 52 αλλά ο Ίκαρος στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα σερί 9 – 0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα του.
Ο Ίκαρος είχε χάσει από την δεύτερη περίοδο με τραυματισμό στο γόνατο τον Νίκο Στρναντ και στο 35' έχασε και τον Ράιαν Ρίτσαρντς με σπασμούς στη μέση. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ με υπερπροσπάθεια και με τον κόσμο να δίνει βροντερό «παρών» μετέτρεψαν το 68 – 70 στο 35' σε 76 – 71 σε 2' και 30'' για το τέλος.
Στο 38' ο Λιακόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 76 – 73 και ο Τραβόν Γούντολ με ένα «ψυχρό» τρίποντο έγραψε το 79 – 73. Αμέσως μετά ο συγκλονιστικός Γιάννης Γκαγκαλούδης έκλεψε την μπάλα και με λέι απ στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά στο +8. Στην συνέχεια ο Μπάρλος μείωσε σε 81 – 75 και στα 48'' ο Κρόκερ με τρίποντο έκανε το 81 – 78 ενώ ακολούθησε άστοχο δίποντο του Γούντολ και στα 17'' ο Τσαλδάρης είχε 1/2 βολές. Ο Σάτον δεν έπιασε το ριμπάουντ και στα 6'' ο Κακιούζης αστόχησε σε τρίποντο από την γωνία ενώ στα 3'39'' από την λήξη ο Γκαγκαλούδης με 2/2 βολές σφράγισε την νίκη του Ικάρου με 83  81.