Τετάρτη 2 Απριλίου 2014

Εργοτέλης – Γ.Σ Κύμης 84 – 76

Την πρώτη του ήττα στην Γ' Εθνική γνώρισε ο Γ.Σ Κύμης από τον Εργοτέλη στο κλειστό του Λίντο.
Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου ο Εργοτέλης μπήκε πολύ δυνατά, ενώ κυνήγησε με πάθος όλες τις μπάλες, ειδικά στα ριμπάουντ. Ο Γ.Σ Κύμης αντίθετα δεν έκανε καθόλου καλή αρχή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί 28 πόντους (28 – 24) στο πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός που προδίδει την αμυντική χαλαρότητα και την έλλειψη συγκέντρωσης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του Γυμναστικού ήταν καλύτερη στην άμυνα και άλιστα είχε την ευκαιρία να πάει ισόπαλος στα αποδυτήρια, αλλά έχασε την τελευταία δική του επίθεση και στην συνέχεια δέχτηκε τρίποντο με την λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους Κρητικούς να προηγούνται με 45 – 40. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης με ένα σερί 12 – 1 πήγε την διαφορά στο +16 που ήταν και η μεγαλύτερη του παιχνιδιού ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους στο +9 (62 – 53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης ανανέωνε πολλές επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η διαφορά εκτιναχτεί και πάλι στο +16, 3',45'' λεπτά πριν από το τέλος ενώ η λήξη του αγώνα βρήκε τους Κυμαίους να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα με το τελικό 84 – 76.
Βέβαια αξίζει να αναφέρουμε δύο αξιοσημείωτα γεγονότα. Καταρχάς, στην δωδεκάδα του Γ.Σ Κύμης συμπεριλαμβανόταν ο 12χρονος Ευτύχης Καμπόυρης, από τους μικρότερους αθλητές, αν όχι ο μικρότερος, που έχουν μπει σε αποστολή ομάδας σε εθνική κατηγορία ενώ επιπλέον, στην Κρήτη βρέθηκαν πάνω από 60 φίλαθλοι της Κύμης για να συμπαρασταθούν στην ομάδα τους και στο τέλος παρά την ήττα χειροκρότησαν θερμά όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 28 – 24, 45 – 40, 62 – 53, 84 – 76.