Παρασκευή 25 Απριλίου 2014

Ίκαρος Χαλκίδας – Κολοσσός Ρόδου 96 – 88

Παράταση στην ελπίδα της παραμονής πήρε ο ουραγός της βαθμολογίας Ίκαρος Χαλκίδας μετά τη σπουδαία νίκη που πέτυχε επί του Κολοσσού Ρόδου με 96 – 88 στο κλειστό της Κανήθου.
Το ζητούμενο πλέον για την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ είναι νίκη στην τελευταία αγωνιστική επί του Π.Α.Ο.Κ στη Θεσσαλονίκη και ήττα του Πανελευσινιακού από τη Νέα Κηφισιά για να παραμείνει στην κατηγορία.
Ένα δεκάλεπτο (το τρίτο) ήταν αρκετό για τον Ίκαρο, προκειμένου να οικοδομήσει μία διαφορά και με αποφασιστικότητα στο τελευταίο να μην απειληθεί και να φτάσει στο πολύτιμο 96 – 88. Οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την εκπληκτική άμυνα, που υποχρέωσε τον Κολοσσό σε 18 λάθη, ενώ οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ είχαν και 7 κλεψίματα.
Παράλληλα, οι Ροδίτες δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων, όπως και τον επιθετικό οίστρο του Άσκα (26 πόντους), που οδήγησε εκ του ασφαλούς στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον Ίκαρο στη νίκη με 96 – 88.

Τα δεκάλεπτα: 25 – 21, 42 – 43, 69 – 62, 96 – 88.