Τρίτη 8 Ιανουαρίου 2013

Α.Ε.Κ Νέου Πύργου – Α.Ε Κηρίνθου 3 – 1

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Α.Ε.Κ Νέου Πύργου απέναντι στην Α.Ε Κιρίνθου με 3 – 1 στο Γήπεδο Αιδηψού.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις την εστία του Μπαρμπούνη όμως στο 40' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γοργομάτη ο Μαρίνοβ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παράβαλου για το 1 – 0.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Μαρίνοβ με απευθείας κόκκινη κάρτα για θέατρο.
Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Α.Ε.Κ έπαιζε ωραίο ποδόσφαιρο και στο 58' έκανε δύο τα τέρματα της με σουτ του Καραβά για το 2 – 0.
Στο 68' η Α.Ε Κηρίνθου κατάφερε να μειώσει με κεφαλιά ψαράκι του Σεφέρη σε 2 – 1.
Το τελικό 3 – 1 διαμορφώθηκε στο 80' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γοργομάτη και κεφαλιά του Χαλαστάρα.