Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Αχιλλέας Νεοκαισαρείας – Α.Ο Κύμης 1 – 1 (7 – 6 Πέναλτι)

Τον αποκλεισμό από το Κύπελλο της Football League 2 γνώρισε ο Α.Ο Κύμης αφού ηττήθηκε από τον Αχιλλέα Νεοκαισαρείας στα πέναλτι με 7 – 6 και ενώ η παράταση βρήκε τις δύο ομάδες στο 1 – 1.
Στην κανονική διάρκεια του αγώνα δεν σημειώθηκαν σπουδαίες φάσεις με την λήξη του 90λεπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 0 – 0. Στην παράταση και το 96' ο Τσομπάνης με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών σημειώνοντας το 0 – 1 ενώ στο 112' οι Κυμαίοι δέχθηκαν την ισοφάριση (1 – 1) με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην διαδικασία των πέναλτι.
Για τον Α.Ο Κύμης σκόραραν οι Ανέστης, Δήμου, Τσιάτσιος, Τσομπάνης, Καρατζάς και ο Κοκκάλας με τον Κόκκο να στέλνει την μπάλα άουτ και τον Αχιλλέα να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει τον Ρήγα Φεραίο.