Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2013

Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας – Α.Ο.Ν Αρτάκης 2 – 1

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας μετά την σπουδαία νίκη επί του Α.Ο.Ν Αρτάκης με 2 – 1 στο Γήπεδο Αιδηψού.
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο ωστόσο η Ένωση ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα στο 39' με τον Ανέστη να σημειώνει το 1 – 0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στην επανάληψη ο Α.Ο.Ν.Α είχε την υπεροχή και έχασε σημαντική ευκαιρία στο 50' όταν ο Φωτιάδης πήρε την κεφαλιά με τον Ανέστη να απομακρύνει πριν η μπάλα καταλήξει στο δίχτυα της ομάδας του. Στο 74' οι γηπεδούχοι έμεναν με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Βασιλείου με δεύτερη κίτρινη κάρτα και 3' αργότερα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα του με δυνατό σουτ του Μακαντάση για το 1 – 1.
Η απάντηση της Ένωσης ήταν άμεση αφού στο 82' ο Περήφανος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκόγκου για το τελικό 2 – 1.