Τετάρτη 9 Απριλίου 2014

Ίκαρος Χαλκίδας – Άρης Θεσσαλονίκης 77 – 88

Αποχαιρέτησε την κατηγορία ο Ίκαρος Χαλκίδας μετά την ήττα από τον Άρη Θεσσαλονίκης με 77 – 88 στο κλειστό της Κανήθου.
Με την έναρξη του αγώνα ο Άρης ήταν καταιγιστικός πραγματοποιώντας ένα ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 0 – 9 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ δεν άργησαν να ξεφύγουν με 12 πόντους (5 – 17) πριν την πρώτη αντίδραση των γηπεδούχων. Οι Βεζένκοφ και Πελεκάνος εκτελούσαν από την περιφέρεια και ο Γκίκας είχε αναλάβει το κομμάτι της δημιουργίας, με αποτέλεσμα ο Άρης να επιβάλει το γρήγορο παιχνίδι του και χάρις στα υψηλά ποσοστά ευστοχίας (5/6 τρίποντα) και την καλή κυκλοφορία της μπάλας (10 ασίστ), να παίζει μπάσκετ για σεμινάριο με αποτέλεσμα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 19 – 36. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα αυξήθηκε κι άλλο (22 πόντοι η μεγαλύτερη διαφορά, δηλαδή το 19 – 41), πριν έρθει η αντίδραση του Ίκαρου, κυρίως μέσω της μαχητικότητας του Άσκα και της εκτελεστικής δεινότητας του Σάτον. Στο πρώτο μέρος η διαφορά έπεσε ως τους 13 πόντους (μετά τον οίστρο του Γούνταλ), αλλά αποκαταστάθηκε άμεσα με δύο τρίποντα του Βεζένκοφ που έκαναν το 33 – 52. Στην επανάληψη ήταν λογικό και αναμενόμενο ο ρυθμός του Άρη να πέσει. Οι Άσκα και Ρόμπερσον έδωσαν λύσεις για τον Ίκαρο, ο Γιάννης Γκαγκαλούδης βρήκε προσωπικές φάσεις και κάπως έτσι η διαφορά «μαζεύτηκε» στους 10 πόντους (52 – 62), πριν ξεφύγει και πάλι ο Άρης που στηρίχτηκε στην εμπειρία του Μιχάλη Πελεκάνου και την κυριαρχία του Κώστα Χαρίση μες στο καλάθι.
Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί. Πίεσαν, άλλαξαν άμυνες και προσπάθησαν με γρήγορες επιθέσεις να διεκδικήσουν τη νίκη, χωρίς όμως να καταφέρουν. Η διαφορά έπεσε στους 9 πόντους, δύο φορές, αλλά οι Μποχωρίδης και Γκίκας, παρά το νεαρό της ηλικίας τους πήραν πάνω τους τις κρίσιμες φάσεις και απέκρουσαν την αντεπίθεση διαρκείας του Ικάρου, που έπεσε μαχόμενος (77 – 88).

Τα δεκάλεπτα: 19 – 36, 33 – 52, 58 – 72, 77 – 88.