Τετάρτη 9 Απριλίου 2014

Γ.Σ Κύμης – Φάρος Κερατσινίου 94 – 85

Μέσα σε κλίμα αποθέωσης από τον φίλαθλο κόσμο που κατέκλεισε το κλειστό της Κύμης ο Γ.Σ Κύμης επικράτησε του Φάρου Κερατσινίου με 94 – 85 και έκλεισε με νίκη τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Γ' Εθνική.
Με την έναρξη του παιχνιδιού ο Φάρος Κερατσινίου μπήκε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκε με σκορ 0 – 10. Πολύ γρήγορα όμως ο Γυμναστικός έφερε το ματς στα ίσα του και το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 22 – 22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κυμαίοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να πάνε οι γηπεδούχοι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 45 – 37. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ίσως το πιο σκληρό του παιχνιδιού, αφού οι πολύ δυνατές άμυνες και τα σκληρά μαρκαρίσματα έριξαν τον ρυθμό και την επιθετική παραγωγικότητα των δύο ομάδων, με την Κύμη όμως να διατηρεί σταθερό προβάδισμα (60 – 52). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φάρος κατάφερε να καλύψει σιγά σιγά την διαφορά και 1' πριν την λήξη πήρε το προβάδισμα με έναν πόντο. Η ψυχραιμία του Παπαντωνίου που ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές ξαναέδωσε βραχεία κεφαλή στον Γυμναστικό, ενώ 7'' πριν το τέλος ο Κερασοβίτης πήρε φάουλ και έβαλε μία στις δύο βολές, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 74 – 74. Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οι παίκτες της Κύμης είχαν περισσότερες δυνάμεις και έφτασαν στην νίκη με το τελικό 94 – 85, με το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών παίκτες, προπονητής και παράγοντες του Γυμναστικού έγιναν ένα με τους φιλάθλους, οι οποίοι αποθέωναν για πολύ ώρα τους πρωταθλητές της κατηγορίας. Η απονομή του κυπέλλου και των μεταλλείων δεν έγινε χτες αφού υπολείπονται δύο αγωνιστικές για να τελειώσει το πρωτάθλημα, στις οποίες ο Γ.Σ Κύμης, αλλά η διοίκηση του Γυμναστικού καταβάλλει προσπάθειες για την διεξαγωγή μια φιέστας στο τέλος του μήνα.

Τα δεκάλεπτα: 22 – 22, 45 – 37, 60 – 52, 74 – 74, 94 – 85 (παρ.)