Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2012

Α.Π.Σ Βυζάντιο Ν. Πύργου – Α.Ο Κεραυνός Σπαθαρίου 3 – 1

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Α.Π.Σ Βυζάντιο Ν. Πύργου απέναντι στον Α.Ο Κεραυνό Σπαθαρίου με 3 – 1 στο Γήπεδο Νέου Πύργου.
Οι γηπεδούχοι κέρδισαν δύσκολα την ομάδα του κ. Λιάσκου που πίεζε συνεχώς σε άμυνα και επίθεση.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν στο 20' με τον Μισιρλή έπειτα από λάθος του Β. Κατσίκα.
Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 38' με τον Δρακόπουλο.
Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 65' το Βυζάντιο έκανε το 2 – 0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαλαζαρίδη.
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και 5' αργότερα μείωσαν σε 2 – 1 με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Δρακόπουλου.
Στο 74' ο Φεμερλής δέχθηκε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Στο 75' οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με δυνατή κεφαλιά του Χοβαρδά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.
Στο 91' ο Χριστοδούλου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στον διαιτητή.

Α.Π.Σ Βυζάντιο Ν. Πύργου: Μίλο, Χουβαρδάς, Νικολέρης, Φεμερλής, Μουσέλης, Μίλο (78' Παπαστάθης), Παπαλαζαρίδης (70' Χριστοδούλου), Αλεξίου, Καλούπης (48' Παπαδήμος), Σουρίλας, Μισιρλής.

Α.Ο Κεραυνός Σπαθαρίου: Δούκας, Παλαιοβρυσιώτης, Κατσίκας Β., Μπρατζίκος, Κατσίκας Δ., Ευσταθίου, Φραγκογιαννάκης, Λιάσκος, Δρακόπουλος, Χριστοδούλου, Κατσικας.