Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2013

Π.Α Ιστιαίας – Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας 1 – 3

Πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο ντέρμπι της βόρειας Εύβοιας όπου η Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας επικράτησε της Ποδοσφαιρικής Ακαδημία Ιστιαίας με 1 – 3 στο Γήπεδο Αιδηψού.
Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού δημιούργησε φάσεις και στο 19' προηγήθηκε με την κεφαλιά του Στεργίου με 0 – 1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρόλο της δύο αναγκαστικές αλλαγές (Αφένδρας, Ανέστης) ανέβασαν την απόδοση τους και στο 66' έφεραν το παιχνίδι στα ίσα του (1 – 1) με εξαιρετική ατομική ενέργεια του Κούκουρα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και στο 72' πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με διαγώνιου σουτ του Στεργίου για το 1 – 2 ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα (92') ο Δαρζέντας με κεφαλιά ψαράκι διαμόρφωσε το τελικό 1 – 3.