Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2014

Α.Ο Πεύκης – Γ.Σ Κύμης 60 – 71

Την 13η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε ο Γ.Σ Κύμης καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Α.Ο Πεύκης με σκορ 60 – 71.
Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 9 – 12 ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο με 22 – 27. Ο Γυμναστικός παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου αφού μπήκε αποφασισμένος να εξασφαλίσει γρήγορα το ροζ φύλλο αγώνα. Στα πρώτα λεπτά κράτησε χωρίς πόντο την ομάδα της Πεύκης, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 22 – 36, ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 20 πόντους με τους Σέττο και Καραμπάτσο να πετυχαίνουν διαδοχικά τρίποντα. Στην συνέχεια η Πεύκη αντέδρασε και με ένα επιμέρους 19 – 4 κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 44 – 49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά. Ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Καραμπάτσου με ταμπλό και τον αντίπαλο «κρεμασμένο» πάνω του ήταν καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης, ενώ ένα ακόμα τρίποντο, από τον Παπαντωνίου αυτήν την φορά, διαμόρφωσε το τελικό 60 – 71.

Τα δεκάλεπτα: 9  12, 22  27, 44  49, 60  71.