Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2014

Ίκαρος Χαλκίδας – Τρίκαλα 81 – 74

O Iκαρος Χαλκίδας στο ντεμπούτο του Θανάση Γιαπλέ στον πάγκο του επικράτησε των Τρικάλων με 81 – 74 στο κλειστό της Κανήθου και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.
Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα εννέα πόντων (22 – 13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ισορροπήσουν τον αγώνα και με τους Ρόμπερσον και Ρίτσαρνς πέρασαν μπροστά στο σκορ, αφού πρώτα πλησίασαν στους πέντε πόντους με καλάθι του Γιάννη Γκαγκαλούδη (42 – 47). Στην επανάληψη ο Ρίτσαρντς ισοφάρισε σε 47 – 47 στο 24ο λεπτό του αγώνα, με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να σημειώνει το 52 – 49 στο 25'. Ο Ρόμπερσον έκανε το 54 – 49 για να κάνει ο Ρίτσαρντς με εύστοχο σουτ τριών πόντων το 57 – 49 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άρχισαν να ξεφεύγουν από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη. Ο Στραντ με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (59 – 51), ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 61 – 51 2' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ματαλόν με 1/2 βολές μείωσε σε 61 – 52 για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 63 – 54, έπειτα από καλάθι του Πάνου. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση με τον Ίκαρο να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 81 – 74 και να «ξεκολλάει» από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 13 – 22, 32 – 42, 63 – 54, 81 – 74.