Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014

Α.Π.Κ.Ο Δροσιάς – Α.Ο Δύστου 3 – 2

Επική ανατροπή πραγματοποίησε ο Α.Π.Κ.Ο Δροσιάς καθώς επικράτησε του Α.Ο Δύστου με 3 – 2 στο Γήπεδο Δροσιάς.
Με την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν μόλις στο 5' με τον Συμιακάκη να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Μπαρόλα. Στο 16' η ομάδα του Παναγιώτη Ηλία άνοιξε το σκορ με τον Συμιακάκη στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα να την στέλνει στα δίχτυα του Σάλεμ για το 0 – 1. Στο 25' οι γηπεδούχοι απείλησαν από στημένη φάση με τον Παναγιωτάκο να εκτελεί το φάουλ όμως η μπάλα σταμάτησε για δεύτερη φορά στο δοκάρι του Μπαρόλα ενώ 5' αργότερα το σουτ του Κατσίκαρου κατέληξε άουτ. Στο 39' έπειτα από κόρνερ και σύγχυση στα καρέ της Δροσιάς ο Πηλιχός βρήκε δίχτυα σημειώνοντας το 0 – 2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι παίκτες του Νταβόρ Γιακόβλεβιτς έδειχναν αποφασισμένοι να μπουν και πάλι στο παιχνίδι και στο 55' ο Σπυρόπουλος ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή με τον Μαντζούνη να ευστοχεί από την «άσπρη βούλα» και να μειώνει σε 1 – 2. Στο 57' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες με τον Πιλάτη να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα δίνοντας αριθμητικό πλεονέκτημα στον Α.Π.Κ.Ο Δροσίας που το εκμεταλλεύτηκε καθώς στο 75' έφερε το παιχνίδι στα ίσα του με τον Σπυρόπουλο να σημειώνει το 2 – 2 ενώ στο 96' οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Κατσίκαρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπαρόλα για το τελικό 3 – 2 έπειτα από σύγχυση της άμυνας του Δύστου.