Δευτέρα 7 Απριλίου 2014

Α.Ο Μακρυκάπας – Α.Ε Προποντίδας 1 – 0

Ο Α.Ο Μακρυκάπας πήρε το τελευταίο «εισιτήριο» για την μεγάλη κατηγορία καθώς επικράτησε στο μπαράζ ανόδου της Α.Ε Προποντίδας με 1 – 0 στο Δημοτικό Στάδιο Ψαχνών.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Άγγελου Βογιατζή μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο η Προποντίδα έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα μόλις στο 8' ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (9') ο Λέκκας απάντησε για τον Α.Ο.Μ. Στο 27' παίκτες του Άγγελου Βογιατζή κυκλοφόρησαν την μπάλα με τον Βουρδάνο να γίνεται ο τελικό αποδέκτης και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπακωνσταντίνου για το 1 – 0 με την Α.Ε Προποντίδας να απειλεί στο 33' χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον Κυριακόπουλο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακρυκάπα απείλησε από νωρίς (50') ωστόσο στην συνέχεια η ομάδα του Μπάμπη Σαχίνη ανέλαβε ισορρόπησε το παιχνίδι και απείλησε στο 55' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιαμπίρη όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ και 2' αργότερα ο Θάνος έχασε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα του. Στο 60' η «μπάρτσα» απείλησε εκ νέου με τον Τσιαμπίρη να σημαδεύει το δοκάρι του Κυριακόπουλου ενώ στο 80' ο Λαλανίτης με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπακωνσταντίνου με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τον Α.Ο Μακρυκάπας να παίρνει την πολυπόθητη άνοδο για την μεγάλη κατηγορία.