Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012

Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας – Α.Ο Ωρεών 1 – 0

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας απέναντι στον Α.Ο Ωρεών στο ντέρμπι της βόρειας Εύβοιας με 1 – 0 στο Γήπεδο Λουτρών Αιδηψού.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στα δύο και η εικόνα του παιχνιδιού ήταν μέτρια με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι μετρημένες στα δάχτυλα.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρά την υπεροχή του αγώνα και στο 25' απείλησαν για πρώτη φορά με σουτ του Δαρζέντα όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με τον Τουσέρτ στο 61' και στο 69' αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μούστου στο 81' για τους πράσινους.
Τελικά στο 86' ο Τουσέρτ μπήκε μέσα στην περιοχή του Μπιμπάι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Τσουλός έγραψε το 1 – 0 με ψύχραιμο πλασέ δίνοντας την νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Ένωση Απολλώνιου Ιστιαίας: Παναγιωτόπουλος, Τριανταφύλλου Α. (92' Μπαλαμούτης), Βασιλείου (72' Τσουλός), Τριανταφύλλου Σ., Τοουρφέ, Στεργίου, Τουσέρτ, Δαρζέντας Δ., Γοργομάτης, Γαβριήλ, Χρήστου (80' Ζουμπανιώτης).

Α.Ο Ωρεών: Μπιμπάι, Ρεσουλί (85' Σελίμης), Ματζώρος, Δημητρίου, Γιουκάι, Αθανασίου Ι., Μούστος, Ζαχαράκης, Πατσής, Στεργίου Α., Δημουλάκης.